E-mail:
Password:
Woodda, your new generation social platform that enables you to follow shares , not only from people and also from share categories.

Sign up
Forgot password!
En üst düzeyde güvenlik önlemleriyle korunan ve olaganüstü önlemler alinan nükleer santraller hala en büyük korkulan merkezler olarak ismini korumakta. Peki acaba ilk defa ne zaman nükleer enerji kullanilmaya baslandi?

Bu sorunun cevabini aradigimda farkli tarih ve ülkelerle karsilastim. Bazisi ilk nükleer santralin Ingiltere’de 1956 yilinda bazisi Amerika’da 1957 yilinda kuruldugu söylüyor. Biz de açikliyoruz Dünya’nin sivil amaçli elektrik üretimi yapilan santrali ilk defa 1954 yilinda Rusya (O zamanlar Sovyetler Birligi) tarafindan kuruldu. (Kaynak: BBC, Yasadigimiz yüzyil). Tabi atom enerjisinin kullanilmasinin kökleri Ikinci Dünya Savasindan önceye dayanir. Burada bahsettigimiz ilk kez sivil, bariscil amaçli nükleer enerjinin üretildigi nükleer santral.

Günümüzde santralin görünüsü yukaridaki gibidir.

Oninsk nükleer santralinin insaatina 1 Haziran 1951 yilinda baslanarak, 3 yilda tamamlanmisti. Bu santralin insasi o kadar gizli bir sekilde yapildi ki, insaatta çalisan isçiler tam olarak ne yaptiklarini bilmiyorlardi.

27 Haziran 1954 tarihinde Rus yetkililer radyoyla tüm dünyaya Dünya’nin ilk nükleer santralinin kuruldugunu ve elektrik üretimine basladigini duyurdu. AM-1 (Atom Mirniy ) (Barisçil Atom) adiyla hizmete giren santral Moskova’dan 110 kilometre uzaklikta bulunan Obninsk kentinde yer aliyor.

Dünya’ya duyuruldugunda bütün Sovyet gazeteleri bu tarihi anin haberini yapmislar.

Ilk enerji üretim gücü 6 Megawatt olarak belirlenen bu nükleer santral 1 Megawatt degerinde ki enerjinin isiya dönüsmesi sadece 5 Megawatt gücünde enerjiyi tüketicinin hizmetine sunabilmisti. Obninsk nükleer santrali o dönemde yaklasik 2000 evin tüm elektrik gereksinimi karsilayacak bir güçte enerji üreterek, enerjiye katkida bulunmustu. Tüm nükleer santralarin anasi olma özelligini tasiyan Obninsk 2002 yilinin Nisan ayina kadar hizmet verdi ve sonra tamamiyla kapatilarak devreden çikartildi.

Bu santralin ana kontrol odasi modern nükleer santrallerle kiyaslandiginda daha küçük görünmekte.

Santral açik oldugu ve çalistigi dönemde ayni zaman yeni gelistirilecek diger santralarin gelistirilmesi amaciyla bir deney laboratuari olarak da hizmet verdi ve bu amaçla da kullanildi.

Bu görülenler atomik yakit kapsülleri için dolum hücreleridir.

Uranyum yakit kapsülleri özel bir vinç ile yerine yerlestirilir. Asiri radyasyon seviyesinden dolayi bu islemi gerçeklestirilirken vinç ekstra 50cm kalinliginda quarz glass’dan duvarla korunmus. Böylece operatörler yerlestirme islemini görsel olarak kontrol etmis.

Su anda istasyon oldukça sessiz ve de unutulmus bir vaziyette beklemekte. Zaman zaman “MinAtom” dan izin alabilen sansli kisiler buraya gezi düzenlemekte. Hatta Hürriyet gazetesi bizim nükleer santral ihalemizi Ruslar alinca bir ay süren güvenlik sorusturmasindan sonra 2 günlük ziyaret izni almislar. Daha fazla fotograf için asagidaki galeriye bakiniz.

[PicLens ile bak]
woodda © 2011